Bilmiyorum diyenlere

Spread the love


Eski zamanlarda Hint imparatoru, Pers İmparatoru’na hediye olarak satranç oyunu ve yanında bir mektup gönderir. Mektubunda oyunla ilgili hiçbir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır: “Kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi görüyorsa o kazanır, işte hayat budur.”
*
Pers imparatoru dönemin en alim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesajı paylaşarak ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoru’na hediye edilmek üzer başka bir oyun icat etmesini ister. Vezir haftalarca çalıştıktan sonra satrancın her taş hareketini ve oyunu çözer, daha sonra on gün içinde tavlayı icat eder ve imparatora sunar.
*
Pers imparatorunun baş veziri Buzur Mehir tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu dünyanın en popüler oyunlarından biridir. Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyicidir. 4 köşesi dört mevsimi, tavlanın içindeki karşılıklı 6 şar hane 12 ayı, pulların toplamı ayın 30 gününü, siyah beyaz pullar gece ve gündüzü, karşılıklı 12 şer hane günün 24 saatini simgeler.
*
Hint imparatoruna satranca karşılık olmak üzere tasarlanan tavla oyunu ile birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır: “Kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi görüyorsa o kazanır. Ama biraz da şans gerekir, işte hayat budur.”
(Alıntıdır)

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın